GOLD FILLED

Co TO JEST Złoto Gold Filled?

Czy nie zastawiałyście się czasem dlaczego Wasza "złota" lub pozłacana biżuteria szybka traci kolor i blask, biżuteria ciemnieje a warstwa złota ściera się już po kilku tygodniach? Tajemnica tkwi w grubości warstwy karatowego złota, jaką pokryta jest biżuteria. Na naszym rynku króluje złocenie galwaniczne, a najczęściej spotykana warstwa złota to 0,3-0,5 mikrona. Tak cienka warstwa złocenia sprawia, że utrzymuje się ono maksymalnie rok i to pod warunkiem specjalnego traktowania swojej biżuterii. 

Obecnie na światowym rynku najlepszą alternatywą dla złota, które teraz osiąga swoje rekordowe ceny, jest złoto Gold Filled. Jest to  kompozycja metali wykonana z grubej wierzchniej warstwy: 14 karatowego złota (próby 585) oraz wewnętrznej bazy: mosiądzu lub srebra.  Złoto próby 585 stanowi co najmniej 5% wagi wyrobu, a warstwa złota jest 50-100 razy grubsza od warstwy złota w tradycyjnym pozłoceniu galwanicznym. Inaczej mówiąc cienka blaszka ze złota 585 pokrywa biżuterię i tylko złoto ma kontakt ze skórą. 

Złoto i baza są zgrzewane i mechanicznie połączone w trwały i nierozerwalny sposób. Zewnętrzna warstwa Gold Filldu jest karatowym złotem, wiec ma wszystkie jego właściwości. Natomiast warstwa bazowa jest wykonana z twardszego metalu, najczęściej mosiądzu. Połączenie to obniża cenę produkcji wyrobu jubilerskiego a zarazem poprawia jakość fizyczną wyrobu. Poprzez to kombinacja metali pozytywnie wpływa na właściwości biżuterii takich jak twardość czy odporność na zniekształcenia.

Jedynie złoto posiadające próby z urzędu probierczego USA można uznać za oryginalne. W Stanach Zjednoczonych jakość złota Gold Filled jest określona przez Federalną Komisję Handlu FTC. Wymogiem jest aby warstwa złota np. próby 14kt (czyli złota próby 585), wynosiła co najmniej 1/20 lub 1/10 wagi całkowitej wyrobu. Jeśli złoto Gold Filled spełni te warunki wówczas może być cechowane. Sprzedawana u nas biżuteria jest cechowana próbą 1/20 14ktGF lub 1/10 14ktGF. Wybita próba informuje nas, iż ocechowany w ten sposób wyrób zawiera 1/10 lub 1/20 część wagową 14 karatowego złota.Dołącz do naszego newsletter!

Kolekcje